Wednesday, 28 December 2011

The animation will  discuss the relation between resistance length,resistivity and area.In that animation You can change the length area and resistivity value using movable switch given there .Try to play with that.And get a feel on how exactly it changes.


Animation of Variation of resistance

Question of the day


.       A horizontal force of 10 N is necessary to just hold a block stationary against a wall. The coefficient of friction between the block and the wall is 0.2. The weight of the block is
            (A) 20 N                                                          (B) 50 N
            (C) 100 N                                                        (D) 2 N

Microscopic View of Electric current Animation

Atom
Animation
                                                                                                        microscopic view of atom
microscopic view of flow of current inside the conductor











Tuesday, 27 December 2011

Question of the Day


The capacitance of two oppositely charged metal spheres of same radius when far apart will be equal to
        [a]2C                       [b]C/2
        [c]C/4                      [d]4C

Monday, 26 December 2011

Alternating Current Fundamentals

Basics of Alternating Current

Friday, 23 December 2011

CET Questions

Question1:
A charge Q is divided in two parts q and Q - q separated by a distance R. If force between the two charges is maximum, find the relationship between q & Q.

Solution: F=K q(Q-q)/r2
for max. &min.dF/dq=0 , q=Q/2

Question2:A circular disc X of radius R is made from an iron pole of thickness t, and another disc Y of radius 4R is made from an iron plate of thickness t/4. then the relation between the moment of inertia Ix and Iy is 
(A) Iy=32Ix
(B) Iy=16Ix
(C) Iy=64Ix
(D) None of these

Solution2:
If t is the thickness and R is the radius of the disc, then mass = πR2tρ 
ρ = density of the material of the disc. 
Moment of inertia of disc X, 

Ix=(1/2)πR4tρ 
…(i)
Moment of inertia of disc Y, 
Iy=32πR4tρ 
…(ii)
From equation (i) and (ii)
Iy=64Ix 



Question3:
On a planet a freely falling body takes 2 sec when it is dropped from a height of 8 m, the time period of simple pendulum of length 1 m on that planet is

Solution3:

On a planet, if a body dropped initial velocity (u = 0) from a height h and takes time t to reach the ground
then h=(1/2)gpt2
or gp=4m/s2
Using
T=2π(L/g)1/2
T=3.14 sec

Question4:
A car is moving with uniform velocity on a rough horizontal road. Therefore, according to Newton's first law of motion
(a) No force is being applied by its engine
(b) An acceleration is being produced in the car
(c) The kinetic energy of the car is increasing
(d) force is surely being applied by its engine


Solution4: d Since, force needed to overcome frictional force

Question 5:
A particle is projected upwards. The times corresponding to height h while ascending and while descending are a and b respectively.Find the velocity of projection

Solution:
If a and b are time of ascent and descent respectively then time of flight
T=a+b

Now T=2u/g

So u=g(a+b)/2

CBSE Important questions chapterwise

Physics XII

Share

Twitter Delicious Facebook Digg Stumbleupon Favorites More